JAK KTOŚ RAZ POJEDZIE NA PÓŁNOC HISZPANII, TO ZAWSZE JUŻ BĘDZIE CHCIAŁ TAM WRACAĆ…

Zielona Hiszpania

K R A J  B A S K Ó W  –  K A N T A B R I A  –  A S T U R I A

 

Jest takie miejsce na północy Hiszpanii, gdzie intensywna zieleń łączy się z głębokim błękitem rozdartym między Oceanem Atlantyckim a Morzem Kantabryjskim, gdzie wielowiekowa tradycja spotyka się z awangardowymi trendami. To Hiszpania daleka od utartych stereotypów, to „Zielona Hiszpania”, nieskalana jeszcze masową turystyką.

Kantabria

To jeden najmniej odkrytych zakątków Hiszpanii. Wiecznie zielony. A odcieni tej zieleni nie policzy się na palcach ani jednej, ani obu rąk… Wspaniała architektura, zarówno ta najdawniejsza, jeszcze preromańska, jak i ta XX-wieczna – modernistyczna, która wyszła spod ręki samego Antonio Gaudiego.

Kraj Basków

Zielone doliny, zalesione góry, imponujące klify, spektakularne plaże, duże miasta i małe wioski. Kraj Basków jest regionem w którym współistnieją tradycja i nowoczesność, świat miejski i wiejski, architektura i natura.

Baskowie o swoim kraju mówią, że to raj pełen kontrastów.

Samo zresztą Bilbao to miasto kontrastów, które nie przypomina żadnego innego. Jest kosmopolityczne i tradycyjne, wyrafinowane i zuchwałe, zabawne i ciche. Tak małe i przyjemne, że właściwie można je zwiedzać pieszo, spacerując wzdłuż ujścia rzeki, aby skończyć delektując się pintxos’ami w Casco Viejo.

Asturia

Zachowuje nienaruszony czar i tajemnicę tysiącletniego królestwa, którym kiedyś było. Nie trudno tutaj poddać się zupełnie nieskończonemu urokowi fantastycznych ludzi i krajobrazów. Od wysokich, wapiennych szczytów Picos de Europa po Morze Kantabryjskie rozwija się przepiękna panorama, która obejmuje niekończące się góry i doliny, lasy, rzeki i wodospady, miasteczka i wioski, historyczne miasta, klify i plaże.

SLOW TRAVEL – ZWOLNIJ W PODRÓŻY

Nasza oferta skierowana jest do podróżników, szukających unikalnych wyjazdów z dala od masowej turystyki. Brak pośpiechu pozwala poznawać miejsca w pełni. W podróżach z nami nie chodzi o „odhaczanie miejsc”. Nie zawsze bowiem „więcej” znaczy „lepiej”.

Częściej będziemy jeździć bocznymi drogami, aniżeli autostradami. Będziemy bliżej lokalnego życia i lokalnej kultury. Odkryjemy regionalną kuchnie i lokalne produkty. Będziemy delektować się wspaniałymi winami. Zamieszkamy w małych hotelikach, pensjonatach i wiejskich domach z duszą.

Program

Dzień 1 - Bilbao

Kuchnia i architektura

Bilbao to miasto kontrastów, które nie przypomina żadnego innego. Jest kosmopolityczne i tradycyjne, wyrafinowane i zuchwałe, zabawne i ciche.
Tak małe i przyjemne, że właściwie można je zwiedzać pieszo, spacerując wzdłuż ujścia rzeki, aby skończyć delektując się pintxosami w Casco Viejo.

Dzień 2 - Rioja: winnice Ysios i Marqués de Riscal

Gdzie architektura spotyka wino

Nieskończone winnice, małe miasteczka ukryte pośród morza winorośli i obłędna architektura.
To tutaj można delektować się najlepszymi winami Rioja i jednocześnie poznawać dzieła architektury najwybitniejszych mistrzów.
Co najbardziej zanni to Zaha Hadid, Frank Gerry, czy Santiago Calatrava.

Dzień 3 - San Sebastian i winnice Txakoli

Kultura i zielone winnice

Rewelacyjne jedzenie, fantastyczne wina, piękne majestatyczne budynki i białe piaszczyste plaże.
Czegóż więcej można oczekiwać?
San Sebastian to idealne połączenie bodźców działających na wszystkie zmysły, wszystko w jednym: morze, architektura, festiwale kina i jedzenia, a wszystko to z baskijskim klimatem.

A trochę dalej winnice orzeźwiającego Txakoli. Białego wina o bogatym kwiatowo-cytrusowym aromacie.

Dzień 4 - Santillana del Mar i Comillas

Od średniowiecza do modernizmu

Osłonięte łagodnymi wzgórzami, położone blisko morza średniowieczne miasteczko pełne uroku trudnego do opisania słowami.
Wybrukowane uliczki, kamienne domy, to tylko początek wrażeń.
Po krótkim spacerze otwiera się widok na przepiękną romańską kolegiatę Św. Juliany. Kolegiata jest sercem miasta Santillana. 

Comillas - Modernistyczna perła Kantabrii. Ciekawe, że w tym małym miasteczku najwięksi katalońscy geniusze architektury modernistycznej Gaudí, Doménech, Martorell pracowali, budując jedne z najlepszych dzieł. W rzeczywistości można powiedzieć, że Comillas to miasto z najważniejszymi budynkami modernizmu, po Barcelonie.
Jeśli dodamy do tego piękny krajobraz zielonych wzgórz i w tle Morze Kantabryjskie, to urok Comillas jest nie do odparcia.

Dzień 5 - Picos de Europa

Zapierające dech widoki i sery na końcu świata

Pionowe i nieokiełznane terytorium. Pierwszy hiszpański park narodowy.
Wjazd kolejką linową, która pokonuje 753 metry różnicy wzniesień z prędkością 10 m/s w 3,5 minuty jest niezapomnianym przeżyciem.

Queso Cabrales - wyśmienity ser z niebieską pleśnią, dojrzewający w górskich jaskiniach. 

Dzień 6 - Getxo

Brama Basków

Położone 20 km od centrum Bilbao, skąpane w Morzu Kantabryjskim, z unikalnym krajobrazem usianym plażami i klifami, które czynią go wyjątkowym miejscem.

Most Biskajski, jest jedną z najbardziej unikalnych konstrukcji w Getxo. Ta wspaniała żelazna konstrukcja to pierwszy i zarazem najstarszy na świecie most-gondola.
Do dzisiaj działa i służy mieszkańcom do przemieszczania się z jednego brzegu rzeki na drugi.
Funkcjonuje również jako atrakcja turystyczna. Można wjechać windą na wysokość 45m i podziwiać z bliska genialną konstrukcję oraz wspaniałą panoramę miasta i portu.

TERMINY*

PRZELOT

BILBAO

*Jeżeli żaden z powyższych terminów Ci nie odpowiada, skontaktuj się z nami. Przygotujemy wyjazd w dogodnym dla Ciebie terminie!

Wyjazd potwierdzamy przy 6 osobach. Jeżeli chcesz pojechać w jeszcze mniejszej grupie, przekalkulujemy podróż na podaną przez Ciebie liczbę osób.

CENA: od 1450€

CENA ZAWIERA:

 • Zakwaterowanie w pokoju dwuosobowym – 5 nocy
 • 5 śniadań
 • 5 lunchów z napojami i winem
 • 5 kolacji z napojami i winem
 • Transport według programu
 • Transfery lotniskowe
 • Podstawowe ubezpieczenie KL i NW

CENA NIE ZAWIERA:

 • Biletu lotniczego do Bilbao (orientacyjny koszt 250€)
 • Biletów wstępu
 • Ewentualnej dopłaty do pokoju jednoosobowego
 • Napiwków
 • Innych kosztów niewymienionych w dziale „Cena zawiera”

ZAKWATEROWANIE

Klimatyczne  butikowe hotele lub pensjonaty w małych miasteczkach, które często są tradycyjnymi przykładami typowego budownictwa, niekiedy pochodzącego sprzed stuleci, dawne gospodarstwa zagubione gdzieś pośród pól, winnic i gajów oliwnych, ale też często kilkupokojowe hoteliki o nowoczesnej architekturze idealne wtopione w lokalne klimaty. Bez względu czy będzie to stara hacjenda czy też nowoczesny butikowy hotelik wszędzie są   to najlepsze miejsca na bliski kontakt z lokalną kulturą, tradycjami i gastronomią.

Cechą wspólna wszystkich tego typu lokalizacji jest niesamowita dbałość ich właścicieli o szczegóły. Niejednokrotnie są to stare tradycyjne, domy, hacjendy, czy nawet średniowieczne zamki odrestaurowane niezwykle pieczołowicie i z wielką starannością. Pobyt w takim miejscach to zawsze wspaniała okazja do poznania bliżej tradycji i historii danego miejsca. Gospodarze zawsze starają się zapewnić jak najlepszy poziom usług, który w połączniu z bliskością natury i wiernością tradycji stanowią najlepsze warunki do idealnego wypoczynku. I jeszcze kuchnia! Specjalnie dla gości przygotowywane posiłki z lokalnych produktów, nierzadko własnych plonów, własne pieczywo, czy domowe ciasta nie mogą równać się z żadnym hotelowym bufetem.