ROZLEGŁE WINNICE ZAGUBIONE W HORYZONCIE, BUDYNKI WYGLĄDAJĄCE JAK KATEDRY, STARE KLASZTORY I WYJĄTKOWE WINA…

Katalonia

 

Katalonia, to nie tylko Barcelona, Gaudi i klub piłkarski FCB ze stadionem Camp Nou.
Katalonia to smaki, kolory i klimat małych miasteczek, to bezkresne winnice, urokliwe gospodarstwa, gdzie od stuleci tłoczy się oliwę, to kameralne restauracje hołdujące jak najlepszym tradycjom kulinarnym regionu.
Zapraszamy do degustacji tego nieodkrytego do końca zakątka Katalonii.

Cava

Aromaty zamknięte w bąbelkach

Przed laty zwana „katalońskim szampanem”, produkowana taką samą metoda tradycyjną, jak francuski trunek, polegającą na podwójnej fermentacji i dojrzewająca w kilometrach podziemnych korytarzy.

Obecnie region posiadający certyfikat D.O Cava, to prawie 300 winnic. Większość z nich leży na południe od Barcelony w regionie El Penedés.

Priorat

Na stromych tarasach

Priorat to górzysty obszar, skalny i kamienisty, utworzony przez ogromny labirynt czarnych i nierównych wzgórz, spadzistych zboczy, obsadzonych drzewami oliwnymi oraz migdałowymi, a przede wszystkim winnicami. Tam wino jest inne.

To ten bardzo piękny, ale zarazem surowy krajobraz i specyficzny klimat są odpowiedzialne za fakt, że od ośmiu stuleci produkuje się tu głębokie, esencjonalne czerwone, rozpoznawalne na całym świecie, wino o potężnej osobowości i charakterze.

Terra Alta

Katedry Wina

Wino jest niewątpliwie jednym z ważniejszych znaków rozpoznawczych tego, najbardziej południowego regionu Katalonii, leżącego pomiędzy rzeką Ebro i granicą Aragonii.

To tutaj w XIX wieku powstały tzw. „Katedry Wina”, modernistyczne majestatyczne świątynie, budowane przez wybitnych architektów tamtego czasu.

Terra Alta to także ojczyzna doskonałej aromatycznej oliwy.

SLOW TRAVEL – ZWOLNIJ W PODRÓŻY

Nasza oferta skierowana jest do podróżników, szukających unikalnych wyjazdów z dala od masowej turystyki. Brak pośpiechu pozwala poznawać miejsca w pełni. W podróżach z nami nie chodzi o „odhaczanie miejsc”. Nie zawsze bowiem „więcej” znaczy „lepiej”.

Częściej będziemy jeździć bocznymi drogami, aniżeli autostradami. Będziemy bliżej lokalnego życia i lokalnej kultury. Odkryjemy regionalną kuchnie i lokalne produkty. Będziemy delektować się wspaniałymi winami. Zamieszkamy w małych hotelikach, pensjonatach i wiejskich domach z duszą.

Program

Dzień 1 - Sant Sadurní d'Anoia

W stolicy aromatów zamkniętych w bąbelkach Cava

Sant Sadurni d’Anoia – Niekwestionowane centrum katalońskiej CAVA (wina musującego produkowanego według tradycyjnej metody szampańskiej).
W tym 12-tysięcznym miasteczku mieści się ponad 80 winnic produkujących ten delikatny i wyśmienity trunek.

Vilafranca de Penedès – Stolica wina i stolica największego regionu winiarskiego Penedès. To także kolebka najlepszych „wież ludzkich”, tzw. Castellers.
Miasto, od zawsze związanego z winem, nawiązuje do najlepszych tradycji kulinarnych regionu i jego bardzo bliskim związkiem z ziemią.

Dzień 2 - Poblet i Santes Creus

Cysterskie perły Katalonii

Największy i najważniejszy klasztor w tzw. Trójkącie Cysterskim Katalonii. Imponujący zespół architektoniczny i jeden z największych klasztorów w Europie.
Wpisany na listę Dziedzictwa Światowego Ludzkości przez UNESCO. Jest to największy zamieszkały klasztor cystersów w Europie.
Klasztor był panteonem królewski Korony Aragońskiej, od końca XIV wieku do wygaśnięcia królewskiego domu Aragonii w XV wieku.

Dzień 3 - Priorat

Wybitne wina o niepowtarzalnej osobowości pochodzące ze stromych tarasowych winnic

Escaladei – Scala Dei był klasztorem kartuzów znajdującym się w hiszpańskiej gminie La Morera de Montsant, w katalońskim regionie Priorat.
Założony w XII wieku, jest uważany za pierwszy klasztor Kartuzów Półwyspu Iberyjskiego.

Dzisiaj, ze starego zespołu klasztornego Kartuzów Escaladei, zachowały się jedynie struktury.
To obecnie raczej romantyczna ruina. Wizyta umożliwia zwiedzanie 3 krużganków (jednego z nich przebudowanych), kościoła, refektarza i odbudowanej celi.
Są to pozostałości 600-letniej historii jednego z najważniejszych średniowiecznych i współczesnych klasztorów w Katalonii.

Władza mnichów z Zakonu Kartuzów, osiedlonych w Escaladei od XII wieku, była tak silna, że to właśnie od nich wzięto nazwę całego regionu – Priorat (prior – przeor)


Dzień 4 - Siurana

Legendy nad przepaścią

Siurana – Warto odwiedzić urokliwe, zawieszone na skale, miasteczko i odkryć jego historię opowiadającą o niekończących się oblężeniach i niemożliwych podbojach.

Najważniejszym budynkiem w Siurana jest romański kościół, z przepięknym portalem i tympanonem.
Koniecznie też trzxeba się przejść brukowanym uliczkami pomiędzy kamiennymi domami i zobaczyć pozostałości twierdzy saraceńskiej.

Dzień 5 - Pinell de Brai

Katedra Wina

„Katedry wina” to budynki winnic, które zostały zbudowane na początku XX wieku w regionie winiarskim Katalonii.
Katedry wina są estetycznie oparte na modernizmie i są dziedzictwem architektury Gaudiego oraz Domènecha i Montanera, ale tę estetykę łączą z doskonałą funkcjonalnością znaną z późniejszych epok. Są to przepiękne budynki, które zostały tak zaprojektowane, żeby maksymalnie zoptymalizować jakość wina i wydajność jego produkcji.
Dlatego, poza architekturą, stanowią najważniejsze przykłady inżynierii przemysłowej na obszarach wiejskich.

Dzień 6 - Tarragona

Pomiędzy starożytnym Rzymem a średniowieczem

Nad Morzem Śródziemnym, na wybrzeżu Costa Dorada, starożytni Rzymianie założyli stolicę prowincji Taraconensis – miasto Tarraco, dzisiejszą Tarragonę.
Do dzisiaj zachowało się wiele obiektów z tamtych czasów. Cały kompleks jest wpisany na listę Światowego Dziedzictwa Ludzkości UNESCO.

Historyczne centrum miasta rozciąga się między Morzem Śródziemnym a starożytnymi murami.
Na tej trasie znajduje się katedra Santa Maria – budowla zbudowana na miejscu rzymskiej świątyni poświęconej Jowiszowi oraz muzułmańskim meczecie.
Romańskie portale, gotyckie sklepienia oraz krużganki, pokazują nam przejście z jednego stylu do drugiego.

CENA

1.600€ 

TERMINY*

04/07/2021 – 09/07/2021 – BRAK MIEJSC

18/07/2021 – 23/07/2021

25/07/2021 – 30/07/2021

05/09/2021 – 10/09/2021

PRZELOT

BARCELONA

*Jeżeli żaden z powyższych terminów Ci nie odpowiada, skontaktuj się z nami. Przygotujemy wyjazd w dogodnym dla Ciebie terminie!

Wyjazd potwierdzamy przy 6 osobach. Jeżeli chcesz pojechać w jeszcze mniejszej grupie, przekalkulujemy podróż na podaną przez Ciebie liczbę osób.

CENA ZAWIERA:

 • Zakwaterowanie w pokoju dwuosobowym – 5 nocy
 • 5 śniadań
 • 5 lunchów z wodą i winem
 • 5 kolacji z wodą i winem
 • Transport według programu
 • Transfery lotniskowe

CENA NIE ZAWIERA:

 • Biletu lotniczego do Barcelony – (orientacyjny koszt 200€)
 • Biletów wstępu do winnic
 • Degustacji
 • Ewentualnej dopłaty do pokoju jednoosobowego
 • Napiwków
 • Innych kosztów niewymienionych w dziale „Cena zawiera”