


















Katalonia
Katalonia, to nie tylko Barcelona, Gaudi i klub piłkarski FCB ze stadionem Camp Nou.
Katalonia to smaki, kolory i klimat małych miasteczek, to bezkresne winnice, urokliwe gospodarstwa, gdzie od stuleci tłoczy się oliwę, to kameralne restauracje hołdujące jak najlepszym tradycjom kulinarnym regionu.
Zapraszamy do degustacji tego nieodkrytego do końca zakątka Katalonii.
Przed laty zwana „katalońskim szampanem”, produkowana taką samą metoda tradycyjną, jak francuski trunek, polegającą na podwójnej fermentacji i dojrzewająca w kilometrach podziemnych korytarzy.
Obecnie region posiadający certyfikat D.O Cava, to prawie 300 winnic. Większość z nich leży na południe od Barcelony w regionie El Penedés.
Priorat to górzysty obszar, skalny i kamienisty, utworzony przez ogromny labirynt czarnych i nierównych wzgórz, spadzistych zboczy, obsadzonych drzewami oliwnymi oraz migdałowymi, a przede wszystkim winnicami. Tam wino jest inne.
To ten bardzo piękny, ale zarazem surowy krajobraz i specyficzny klimat są odpowiedzialne za fakt, że od ośmiu stuleci produkuje się tu głębokie, esencjonalne czerwone, rozpoznawalne na całym świecie, wino o potężnej osobowości i charakterze.
Wino jest niewątpliwie jednym z ważniejszych znaków rozpoznawczych tego, najbardziej południowego regionu Katalonii, leżącego pomiędzy rzeką Ebro i granicą Aragonii.
To tutaj w XIX wieku powstały tzw. „Katedry Wina”, modernistyczne majestatyczne świątynie, budowane przez wybitnych architektów tamtego czasu.
Terra Alta to także ojczyzna doskonałej aromatycznej oliwy.
Częściej będziemy jeździć bocznymi drogami, aniżeli autostradami. Będziemy bliżej lokalnego życia i lokalnej kultury. Odkryjemy regionalną kuchnie i lokalne produkty. Będziemy delektować się wspaniałymi winami. Zamieszkamy w małych hotelikach, pensjonatach i wiejskich domach z duszą.
W stolicy aromatów zamkniętych w bąbelkach Cava
Sant Sadurni d’Anoia – Niekwestionowane centrum katalońskiej CAVA (wina musującego produkowanego według tradycyjnej metody szampańskiej).
W tym 12-tysięcznym miasteczku mieści się ponad 80 winnic produkujących ten delikatny i wyśmienity trunek.
Vilafranca de Penedès – Stolica wina i stolica największego regionu winiarskiego Penedès. To także kolebka najlepszych „wież ludzkich”, tzw. Castellers.
Miasto, od zawsze związanego z winem, nawiązuje do najlepszych tradycji kulinarnych regionu i jego bardzo bliskim związkiem z ziemią.
Cysterskie perły Katalonii
Największy i najważniejszy klasztor w tzw. Trójkącie Cysterskim Katalonii. Imponujący zespół architektoniczny i jeden z największych klasztorów w Europie.
Wpisany na listę Dziedzictwa Światowego Ludzkości przez UNESCO. Jest to największy zamieszkały klasztor cystersów w Europie.
Klasztor był panteonem królewski Korony Aragońskiej, od końca XIV wieku do wygaśnięcia królewskiego domu Aragonii w XV wieku.
Wybitne wina o niepowtarzalnej osobowości pochodzące ze stromych tarasowych winnic
Escaladei – Scala Dei był klasztorem kartuzów znajdującym się w hiszpańskiej gminie La Morera de Montsant, w katalońskim regionie Priorat.
Założony w XII wieku, jest uważany za pierwszy klasztor Kartuzów Półwyspu Iberyjskiego.
Dzisiaj, ze starego zespołu klasztornego Kartuzów Escaladei, zachowały się jedynie struktury.
To obecnie raczej romantyczna ruina. Wizyta umożliwia zwiedzanie 3 krużganków (jednego z nich przebudowanych), kościoła, refektarza i odbudowanej celi.
Są to pozostałości 600-letniej historii jednego z najważniejszych średniowiecznych i współczesnych klasztorów w Katalonii.
Władza mnichów z Zakonu Kartuzów, osiedlonych w Escaladei od XII wieku, była tak silna, że to właśnie od nich wzięto nazwę całego regionu – Priorat (prior – przeor)
Legendy nad przepaścią
Siurana – Warto odwiedzić urokliwe, zawieszone na skale, miasteczko i odkryć jego historię opowiadającą o niekończących się oblężeniach i niemożliwych podbojach.
Najważniejszym budynkiem w Siurana jest romański kościół, z przepięknym portalem i tympanonem.
Koniecznie też trzxeba się przejść brukowanym uliczkami pomiędzy kamiennymi domami i zobaczyć pozostałości twierdzy saraceńskiej.
Katedra Wina
„Katedry wina” to budynki winnic, które zostały zbudowane na początku XX wieku w regionie winiarskim Katalonii.
Katedry wina są estetycznie oparte na modernizmie i są dziedzictwem architektury Gaudiego oraz Domènecha i Montanera, ale tę estetykę łączą z doskonałą funkcjonalnością znaną z późniejszych epok. Są to przepiękne budynki, które zostały tak zaprojektowane, żeby maksymalnie zoptymalizować jakość wina i wydajność jego produkcji.
Dlatego, poza architekturą, stanowią najważniejsze przykłady inżynierii przemysłowej na obszarach wiejskich.
Pomiędzy starożytnym Rzymem a średniowieczem
Nad Morzem Śródziemnym, na wybrzeżu Costa Dorada, starożytni Rzymianie założyli stolicę prowincji Taraconensis – miasto Tarraco, dzisiejszą Tarragonę.
Do dzisiaj zachowało się wiele obiektów z tamtych czasów. Cały kompleks jest wpisany na listę Światowego Dziedzictwa Ludzkości UNESCO.
Historyczne centrum miasta rozciąga się między Morzem Śródziemnym a starożytnymi murami.
Na tej trasie znajduje się katedra Santa Maria – budowla zbudowana na miejscu rzymskiej świątyni poświęconej Jowiszowi oraz muzułmańskim meczecie.
Romańskie portale, gotyckie sklepienia oraz krużganki, pokazują nam przejście z jednego stylu do drugiego.
*Jeżeli żaden z powyższych terminów Ci nie odpowiada, skontaktuj się z nami. Przygotujemy wyjazd w dogodnym dla Ciebie terminie!
Wyjazd potwierdzamy przy 6 osobach. Jeżeli chcesz pojechać w jeszcze mniejszej grupie, przekalkulujemy podróż na podaną przez Ciebie liczbę osób.
Klimatyczne butikowe hotele lub pensjonaty w małych miasteczkach, które często są tradycyjnymi przykładami typowego budownictwa, niekiedy pochodzącego sprzed stuleci, dawne gospodarstwa zagubione gdzieś pośród pól, winnic i gajów oliwnych, ale też często kilkupokojowe hoteliki o nowoczesnej architekturze idealne wtopione w lokalne klimaty. Bez względu czy będzie to stara hacjenda czy też nowoczesny butikowy hotelik wszędzie są to najlepsze miejsca na bliski kontakt z lokalną kulturą, tradycjami i gastronomią.
Cechą wspólna wszystkich tego typu lokalizacji jest niesamowita dbałość ich właścicieli o szczegóły. Niejednokrotnie są to stare tradycyjne, domy, hacjendy, czy nawet średniowieczne zamki odrestaurowane niezwykle pieczołowicie i z wielką starannością. Pobyt w takim miejscach to zawsze wspaniała okazja do poznania bliżej tradycji i historii danego miejsca. Gospodarze zawsze starają się zapewnić jak najlepszy poziom usług, który w połączniu z bliskością natury i wiernością tradycji stanowią najlepsze warunki do idealnego wypoczynku. I jeszcze kuchnia! Specjalnie dla gości przygotowywane posiłki z lokalnych produktów, nierzadko własnych plonów, własne pieczywo, czy domowe ciasta nie mogą równać się z żadnym hotelowym bufetem.
It is a long established fact that a reader will be distracted by the readable content of a page when lookin