Bilbao i winnice Kraju Basków

Sami Baskowie o swoim kraju mówią, że to raj pełen kontrastów.

Zielone doliny, zalesione góry, imponujące klify, spektakularne plaże, duże miasta i małe wioski. Kraj Basków jest pełen kontrastów, w którym współistnieją tradycja i nowoczesność, świat miejski i wiejski, architektura i natura.

Samo zresztą Bilbao to miasto kontrastów, które nie przypomina żadnego innego. Jest kosmopolityczne i tradycyjne, wyrafinowane i zuchwałę, zabawne i ciche. Tak małe i przyjemne, że właściwie można je zwiedzać pieszo, spacerując wzdłuż ujścia rzeki, aby skończyć delektując się pintxosami w Casco Viejo.

Warto poznać to niezwykłe miasto, będące światowym synonimem nowoczesnej transformacji i rewitalizacji i skontrastować to z fascynującą naturą, zapierającymi dech widokami, maleńkimi miasteczkami i bezkresnymi winnicami.

NASZE PROPOZYCJE

Bilbao – Vitoria – Estella – Logroño – Laguardia – lciego – Santo Domingo de la Calzada – Haro – Bilbao

Bilbao

6 - 7 DNI

Komfortowy bus lub minibus

~ 400 km

Pensjonaty lub hotele boutikowe

3 posiłki dziennie

Degustacje

Polski przewodnik

KULTURA I NATURA

Plaże, zamki, średniowieczne wioski, winnice, góry, rezerwaty przyrody, a z drugiej strony architektura, zarówno ta dawna, średniowieczna, jak i ta najnowsza, którą poszczycić się może zarówno samo Bilbao, jak i tereny wiejskie, gdzie wybitni światowi architekci projektowali budynki winnic.

Nie bez przyczyny Kraj Basków stanowi fragment terytorium zwanego „Zielona Hiszpania”. Kraj Basków jest zielony, aczkolwiek jesienią stroi się w feerię barw. Wzgórza porośniete lasami, a przede wszystkim bezkresne winnice mienią sie fantastycznymi kolorami. Urokliwe małe miasteczka, urwiste brzegi Morza Kantabryjskiego uzupełniaja ten urokliwy i jakże zmienny krajobraz.

I jeszcze architektura, zarówno ta średniowieczna, jak i modernistyczna oraz oczywiście współczesna.  To tutaj swój ślad zostawiły największe gwiazdy światowej architektury: Frank Ghery, Norman Foster, Santiago Calatrava, czy Zaha Hadid.

SMAKI

Dary morza i ziemi. Dzieła sztuki na talerzu…

Kraj Basków i samo Bilbao uważane są za miejsca, w których najlepej się je. I nieważne, czy to będzie wysublimowana restauracja, tawerna, tzw. „sidreria”, czyli miejsce gdzie podają lokalny cydr, czy też przydrożny bar.

Tradycyjna baskijska kuchnia opiera się na jakości swoich składników. Bogactwo i różnorodność lokalnej kuchni wynika z położenia geograficznego Karaju Basków i połącznia tradycji przybrzeżnej, morskiej, kultury kulinarnej górskiej z nowoczesną kuchnią awangardową najwyższej jakości. Pamiętać trzeba też o charakterze samych Basków, którzy zawsze kwestie jedzenia traktowali bardzo poważnie i których wieksza część życia społecznego kręci się wokół jedzenia właśnie.

To włąśnie Kraj Basków wydał na świat wielu światowej sławy szefów kuchni, którzy osiągnęli najwyższe nagrody w branży.

Kraj Basków – miejsce, gdzie wino i kultura to synonimy. To region, który jest w czołówce hiszpańskich regionów posiadających obecnie 23 restauracje z gwiazdkami Michelina. Trzy największe miasta, czyli Bilbao, Vitoria i San Sebastian od zawsze konkurują ze sobą o miano najlepszych gastronomicznych „stolic”. To tutaj narodziły się obecnie słynne wszędzie „pintxos”, czyli  małe kanapeczki i porcje, najczęście przebite wykałaczką, podawane w większości barów i restauracji, które stanowią kolejną możliwość spróbowania niektórych przysmaków tej kuchni.

… i oczywiscie wino!

Wina Kraju Basków to także świat kontrastów.  Z jednej strony – na południu -nieskończone tereny Rioja Alavesa z jej 14 tysiącami hektarów winnic y produkcją roczną dochodzącą do 300 milionów litrów wina, w większości czerwonego. To tutaj znajdziemy monumentalne i przepiękne zabudowania, zaprojektowane specjalnie na potrzebu produkcji tego szlachetnego trunku. Wiele z tych budynków było projektowanych przes słąwy światowej architektury.

A z drugiej strony – na północy, nad zatoką Biskajską – znajdziemy maleńkie, kameralne winnice, gdzie metodą rzemieślniczą produkowane jest słynne Txakoli. Txakoli to młode, o silnej owocowej nucie, zazwyczaj białe wino (chociaż produkowane są również w mniejszych ilościach wina różowe), wytwarzane z zielonych winogron. Txakoli to wino niezwykle orzeźwiające, oferujące nieoczekiwaną świeżość na podniebieniu, dlatego tak chętnie pijane jest latem.

ZAKWATEROWANIE

Wiejskie domy z duszą i urocze małe hoteliki

Klimatyczne hotele lub pensjonaty w małych miasteczkach, które często są tradycyjnymi przykładami typowego budownictwa, niekiedy pochodzącego sprzed stuleci., dawne gospodarstwa zagubione gdzieś pośród pól, winnic i gajów oliwnych, ale też często kilkupokojowe pensjonaty o nowoczesnej architekturze idealne wtopione w lokalne klimaty. Bez względu czy będzie to stara hacjenda czy też nowoczesny butikowy hotelik wszędzie są to najlepsze miejsca na bliski kontakt z lokalną kulturą, tradycjami i gastronomią.

Cechą wspólna wszystkich tego typu lokalizacji jest niesamowita dbałość ich właścicieli o szczegóły. Niejednokrotnie są to stare tradycyjne, domy, hacjendy, czy nawet średniowieczne zamki odrestaurowane niezwykle pieczołowicie i z wielką starannością. Pobyt w takim miejscach to zawsze wspaniała okazja do poznania bliżej tradycji i historii danego miejsca. Gospodarze zawsze starają się zapewnić jak najlepszy poziom usług, który w połączniu z bliskością natury i wiernością tradycji stanowią najlepsze warunki do idealnego wypoczynku. I jeszcze kuchnia! Specjalnie dla gości przygotowywane posiłki z lokalnych produktów, nierzadko własnych plonów, własne pieczywo, czy domowe ciasta nie mogą równać się z żadnym hotelowym bufetem.

ZAPYTAJ O SZCZEGÓŁY

Sprawdź ceny i dostepność już dzisiaj!

Wypełnij formularz, napisz maila lub wyślij whatsapp. Odpowiemy na wszystkie Twoje pytania i wątpliwości.

Odpowiadamy zawsze!

+34 635 66 32 35

+34 635 66 32 35

+34 658 975 991

+34 658 975 991

unique@perfecttour.eu